WYPRAWY  KLUBU


Nawet Kolumb byłby rad z Klubem M - 2 ruszyć w świat

 


Wyjazdy zagraniczne

1988 i 1989 Czechosłowacja [obozy rowerowe]
1989 Węgry (II Zlot Rowerzystów - "mały" AIT)

1989 ZSRR (Sportowa Sztafeta Pokoju)

1991 Francja i Niemcy
1992 Austria i Włochy

1992 Belgia AIT
1994 Holandia AIT

1995 Portugalia AIT

1996 Czechy

1997 Ukraina

1997 Słowacja

1999 Niemcy
2002 Litwa 

2003 Ukraina

2006 Czechy

2008 Szwecja

2013 Ukraina

2014 Niemcy

2016 Białoruś

2017 Azja Płd.-Wsch.

2018 Bornholm (Dania)

Były to zarówno klubowe wyprawy rowerowe (np. wyjazdy na spotkania turystów kolarzy państw Europy środkowej w Rużinie k. Koszyc w ówczesnej Czechosłowacji lub Leanyfalu na Węgrzech), indywidualne lub grupowe wyjazdy na międzynarodowe rajdy kolarskie AIT albo też indywidualne wielodniowe wędrówki po drogach państw Europy zachodniej, a także krótkoterminowe wypady zagranicę przy okazji pobytu na imprezach centralnych mający metę zlokalizowaną blisko granic Rzeczpospolitej.

 
jesienna przejażdżka po Jurze
 
Na zdjęciu:       Wycieczka rowerowa turystów z Myszkowa (do Złotego Potoku).
 
 
W życiu klubowym dominują jednak wyjazdy krajowe; za nami są już wyprawy do Kielc przez Zakopane, obóz wędrowny szlakiem Wielkiej Wojny [czyli trasą wojsk króla Władysława Jagiełły od Czerwińska pod Grunwald i po zwycięskiej bitwie aż do Golubia Dobrzynia], przez geometryczny środek Polski [czyli przez m. Piątek] oraz tygodniowa przejażdżka z ziemi zamojskiej do myszkowskiej. Trasy krajowych wędrówek były tak układane, by po kilku wakacyjnych wyprawach zamykały się w pętle "małego rajdu dookoła Polski". 
 
 

Pieszo przez Polskę

 

Myszkowianin, wiceprezes Klubu PTTK "M-2", Roman Garncarz w ciągu 13 marcowych dni 2017 r. przemierzył pieszo Wybrzeże. Turysta przemaszerował ze Świnoujścia aż do m. Hel pokonując 420 km. Po drodze podziwiał latarnie morskie, nadmorskie parki narodowe, budzącą się do życia przyrodę. W czwartkowy wieczór klubowy opowiedział o swej wyprawie i pokazał zdjęcia z przemarszu.  Piękna, acz wyczerpująca wyprawa.

 

 

 

Azja Południowo-Wschodnia

Przez pięć państw Azji Południowo-Wschodniej wędrował przez kilka tygodni lutego, marca i kwietnia 2017 r. rowerem pokonawszy 4600 km członek Klubu "M-2" Witold Rybak (na co dzień mieszkający w Radomsku), któremu na wyprawie towarzyszyło dwoje cyklistów z Polski. Odwiedzili Kambodżę, Wietnam, Laos, Tajlandię i Malezję. Niektóre odcinki pokonali korzystając z komunikacji kolejowej i autobusowej, do kraju wrócili samolotem. Niektóre odcinki wyprawy pokonywali jadąc w biało-zielonych koszulkach 50-zlotowych z 2010 r. 

 

2011 r.: Szlakiem wojsk króla Władysława Jagiełły jechali 3 członkowie Klubu PTTK "M-2"

 

29 VIII 2011 r. start pociągiem o północy do wyprawy Szlakiem Wlk. Wojny, prowadzi p.t.kol. Grzegorz Witek, jadą z nim Adam Duda, Bogusław Iwaniuk

 

- W pierwszym dniu wędrówki (30 VIII), cykliści pokonawszy 190 km dotarli do Lidzbarka nad rz. Wel;

- 31 VIII - trójka wędrowców dojechała do wsi Dąbrówno; mają za sobą 130 km;

- 1 IX - myszkowianie zwiedzili Grunwald, Olsztyn, nocowali w Morągu, pokonali 115 km;

- 2 IX - pokonawszy 130 km dotarli do Kwidzyna; po drodze zwiedzili zamek w Malborku;

- 3 IX - o godz. 12,55 rowerzyści dotarli do Golubia Dobrzynia kończąc rajd; stąd musieli dojechać do Torunia na pociąg;

- 4 IX - wczesnym rankiem turyści byli w Myszkowie, rajd ukończony, odznaki zdobyte [nr 339 - 341].

2012 r.: Duży rajd kolarski dookoła Polski

W niedzielę 6 maja 2012 r. Ryszard Konopka i Bogusław Iwaniuk wyruszyli na trasę dużego rajdu kolarskiego dookoła Polski. Członkowie klubu "M-2" wyruszyli z Jastrzębia Zdroju. W poniedziałek 7 maja dotarli do Zieleńca, we wtorek 8 maja, po przejechaniu 130 km dotarli do Kamiennej Góry. W środę 9 maja nasi turyści widziani byli w Zgorzelcu; mają za sobą kolejny etap, tym razem długości 140 km. W czwartek 10 maja byli w Kłopocie, 11 V przemknęli przez Kostrzyn, 12 V z Gryfina wystartowali do Szczecina, a 13 maja wyjechali z Trzebiatowa. Noc 14 V spędzili w Karwi, a 15 maja odwiedzili Hel (zdjęcie), po czym na nocleg dotarli na peryferie Gdańska. 16 maja fotografowali się na moście w Malborku, by 17 maja zanocować w Kętrzynie. Rankiem 19 maja pozowali do zdjęcia w m. Bolcie, a więc tam, gdzie stykają się 3 granice państwowe. Potem pomknęli do Krynek. Następną noc - po obejrzeniu Jałówki -spędzili w Milejczycach, kolejną we Włodawie ("na Bugu we Włodawie" - miejsce mierzenia poziomu rzeki przez meteorologów). Noc 22 V spędzili w Tarnoszynie; 23 V dojechali do Krasiczyna, a dzień później, mimo silnego wiatru i ustawicznego deszczu pokonali 120 km, by noc spędzić w Ustrzykach Górnych. Gospodyni napaliła w piecu, dzięki czemu wysuszyli odzież i 25 maja mogli ruszyć w dalszą drogę, w kierunku Cisnej. 26 maja przysłali MMS z Krynicy, a w niedzielę 27 maja z Zakopanego. Z radością komunikujemy, że o godz. 15,00 w poniedziałek 28 maja zamknęli pętlę stemplując po raz ostatni książeczki w Jastrzębiu Zdroju. Zdobyli odznaki dużego rajdu kolarskiego PTTK dookoła Polski nr 470 i 471. Informację o wyczynie rowerzystów opublikował 1 VI "Dziennik Zachodni" i "Gazeta Myszkowska", 24 V "Głos Regionu Zawiercia, Myszkowa", natomiast 26 lipca 2012 r. "Przegląd Lokalny (Knurów)".  Relację zamieszczono też w kwartalniku "Gościniec PTTK" nr 3/2012.

Na trasie rajdu myszkowianie spotkali się z wieloma dowodami bezinteresownej życzliwości. Rowerzyści serdecznie dziękują Pawłowi z Gdyni za przeprowadzenie ich (pilotaż) ścieżkami rowerowymi przez Trójmiasto i pokazanie tego, co najciekawsze w metropolii. Dziękują p. Igorowi z Milejczyc za bardzo miłe przyjęcie oraz super nocleg połączony z pysznym śniadaniem. Słowa wdzięczności kierują pod adresem właściciela karczmy Koniaków w Ochodzitej p. Krzysztofa za wspaniały posiłek z przepyszną kwaśnicą. Serdecznie dziękują dyrektorce szkoły w Tarnoszynie, dzięki której mogli spędzić noc pod dachem. Dziękują też innym spotkanym na trasie ludziom, dzięki którym ta trudna wyprawa będzie zawsze mile wspominana.

 

2013 - Z biegiem Wisły

 

Dwaj członkowie Klubu PTTK "M-2" - Bogusław Iwaniuk i Jan Imiełowski pokonali Wiślaną Trasę Rowerową. Jechali wzdłuż Wisły. 22 maja nocowali w Pacanowie, 23 maja rozłożyli swe śpiwory w Kazimierzu Dolnym, a w piątek w deszczu dotarli do Kozienic. 1 czerwca, po tygodniowym uczestnictwie w 53 zlocie p.t.kol. w Koszelówce, w deszczu wyruszyli w dalszą drogę. Nie zawsze mogli na bieżąco realizować swój plan: w Nieszawie z uwagi na wysoki poziom wody w rzece nie kursował prom, musieli nadłożyć wiele kilometrów do najbliższego mostu; w pobliżu Kwidzynia i Sztumu most jest w remoncie, a prom sprzedano, więc kolejne nadłożone odcinki drogi. Kondycja dopisuje, ale pogoda nie zawsze sprzyjała. Rajd ukończyli 4 czerwca, w środę 5 VI wrócili do domu.

 

 

Odznaki:

Szlakiem Wielkiej Wojny 1409-1411 (z lewej)

oraz dużego rajdu kolarskiego PTTK dookoła Polski (z prawej)

 

 
 

Szlakiem Wielkiej Wojny

wędrowali w dniach 6-10 sierpnia 2013 r. myszkowscy rowerzyści Ryszard Konopka i Dawid Gurbała. Pokonali około 700 km. Wyruszyli z Czerwińska nad Wisłą, zwiedzili Grunwald, odwiedzili Malbork, na koniec zameldowali się w Golubiu Dobrzyniu. Ale to nie koniec ich wędrówki, bowiem stąd - zamiast do domu - pomknęli na Mazury, aby uczestniczyć w 62 CZTK PTTK w Wilkasach. Ostatni dzień wędrówki, zakończony w bazie namiotowej w Wilkasach, przemierzyli w dokuczliwym, zimnym deszczu.

 
 

Tysiąc kilometrów

przejechali w sześć dni Ryszard Konopka i Bogusław Iwaniuk odbywający wyprawę trasą małego rajdu kolarskiego dookoła Polski. Cykliści wyjechali z Myszkowa i tutaj powrócili pokonawszy po drodze trasę Myszków - Racławice - Miechów - Mielec - Łańcut - Jarosław - Leżajsk - Szczebrzeszyn - Zamość - Chełm - Lublin - Szydłowiec - Kielce - Myszków. Po drodze zwiedzali parki narodowe, zamki, obiekty krajoznawcze i muzea. Nocowali w gospodarstwach agroturystycznych. Czas wyprawy: 5 - 10 maj 2014 r.

 
 

Dookoła Polski

Jan Imiełowski trasę drdP pokonywał na raty. Samotną wędrówkę rozpoczął w czerwcu 2014 r., a zakończył ją pod koniec sierpnia. W dn. 4-7 VI pokonał odcinek ze Zgorzelca do Jastrzębia Zdroju, w okresie 13-23 VII przejechał trasę z Cieszyna przez Przemyśl do Kętrzyna, w drodze na metę 63 CZTK przemierzył odcinek ze Zgorzelca do Kostrzyna, a po Zlocie odbył wędrówkę z Kostrzyna przez Szczecin do Gdyni. W trzeciej dekadzie sierpnia zakończył kolarski maraton odbywając wędrówkę z Kętrzyna do Trójmiasta. Myszkowianin zdobył odznakę dużego kolarskiego rajdu dookoła Polski nr 518.

 
 

Samotna wyprawa długodystansowca

 

Tadeusz Garncarz, członek naszego klubu, na trasę samotnej wędrówki nad Balaton wyruszył 15 maja 2015 r.  z Myszkowa. W pierwszym dniu wędrówki dojechał do Korbielowa. W sobotę dotarł do słowackiego Zvolenia, w niedzielę dojechał do Budapesztu. Potem na rowerze objechał jezioro Balaton. – Balaton okrążyłem od Siofok przez Keszthely, Heviy, a wróciłem północną stroną jeziora do Tihany, gdzie przepłynąłem promem do Szantod i do pensjonatu w Balatonfoldvar – wspomina T. Garncarz. Wracając do kraju jednego dnia pokonał 145 km w deszczu, ale dojechał do Szigetszentmiklos, do miejscowości zaplanowanej na nocleg. Myszkowianin jechał z sakwami, nocował pod dachem (campingi, hoteliki, znajomi). Pokonał 1500 km, do domu wrócił 26 maja o godz. 18,30. Brawo, gratulujemy pięknej wyprawy!

 
 
 

Dookoła woj. śląskiego

Przodownicy turystyki kolarskiej Ryszard Konopka i Andrzej Zysiak w dniach 11 - 16 maja 2015 r. po przejechaniu 840 km odwiedzili wszystkie punkty kontrolne i spełnili wymogi do uzyskania odznaki kolarskiego rajdu PTTK dookoła województwa śląskiego.

 
 
 

Nasi na Płw. Iberyjskim

2 wrześniowe tygodnie w 2007 r. spędziła wędrując samochodem i przede wszystkim na rowerze nasza niedawna członkini Jola wraz ze swym małżonkiem Piotrem. Byli w Barcelonie, Walencji i wielu innych miejscach. Wrócili pełni wrażeń, zadowoleni, szczęśliwi. Główną część trasy pokonali swoim samochodem, ale po wschodnim wybrzeżu Hiszpanii wędrowali rowerami.

Wyspy Brytyjskie

Agnieszka i Grzegorz p.t.kol. Witkowie przy okazji pobytu w Anglii sporo wolnego czasu poświęcają na zwiedzanie. Poznali Londyn (na zdjęciu) oraz Milton Keynes, byli w Luton, Nuneaton. Nauczyli się jeździć w ruchu lewostronnym, zarówno rowerem, jak i samochodem.

 Z wizytą w Szwecji

był, przy okazji uczestnictwa w 48 ogólnopolskim zlocie p.t.kol. w maju 2008 r., widoczny na zdjęciu w towarzystwie rowerzystów z Inowrocławia prezes klubu Marian Kotarski. Turyści po całonocnym rejsie promem "Stena Baltica" dotarli do Karlskrony, tam zwiedzili Muzeum Morskie, targ rybny (na zdjęciu), Wyspę Aspo i znajdującą się na niej twierdzę Drottningskar, po czym tym samym promem wrócili do Gdyni. Skandynawska eskapada była częścią oferty programowej zlotu p.t.kol.; skorzystało z niej 60 rowerzystów.

Wiosnę w Norwegii

spędzali w 2013 r. Ryszard i Marcin Konopkowie, którzy wybrali się tam z wizytą do krewnych. Myszkowianie wędrowali, odpoczywali, wspominali. Utrzymywali kondycję, gdyż w planach mieli wyjazd na zlot centralny w Wilkasach na Mazurach.

 
Migawki z wędrówek
 

1981 biwak Świerklaniec

1986 - CZTK-AIT Rogoźnik

1989 - zlot p.t.kol. woj.opolskie

1982 zlot p.t.kol. Otmęt-Krapkowice

1994 Zimowa przejażdżka

1 IV 2007 przejażdżka przez Mazury 1999 Lubin na W.Wolin 2006 w Myszkowie

2005 CZTK Kamienica Elbl.

1999 CZTK Kurnędz 2007 CZTK Sulejów 2008 Olsztyn

2000 CZTK Ryki

2001 Piła 2001 AIT Giżycko 2007 - Zlot p.t.kol. Siedlce

2002 CZTK St. Folwark

2003 Czechowice 2003 CZTK Ustrzyki 2004 CZTK Krajenka

2005 CZTK Sulęcin

2006 Cieszyn 2002 Sielpia Wielka 1996 AIT Pokrzywna

1997 CZTK Majdan Sop.

1998 Borowiany 1993 Włodowice 1991 Mirów

 2009 zlot p.t.kol. (Niechorze)

2008 CZTK Kalety 2010 Bobolice (wyc. 1000) 2011 Bartkowa 51 Zlot p.t.kol.

1998 CZTK Giżycko

2012 zlot p.t.kol. Cesarka 2012 CZTK Antonin 2011 Staszów CZTK
2013 Zlot p.t.kol. w Koszelówce 62 CZTK Wilkasy 2013 63 CZTK Witnica 2014 2013 - Krym (Ukraina)
2015 Zlot p.t.kol. - Sominy 64 CZTK Pszczyna 2015 58 zlot ptkol  Boszkowo 2018

67 CZTK Kurozwęki 2018