Myszków na mapie

Myszkowski słownik krajoznawczy

Od 23 lipca 2022 r. odbywały się wycieczki rowerowe organizowane w ramach projektu "Myszkowski słownik krajoznawczy". Rowerzyści odwiedzali co ciekawsze miejsca na Jurze, a Marian Kotarski - prezes klubu, zarazem autor słownika, cyzelował szczegóły swej kolejnej książki, która ukazała się drukiem jesienią 2022 r. Na wydawnictwo uzyskano dotację w wysokości 9,6 tys. zł przyznaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu Wspólnie dla dziedzictwa. Wycieczki, o czym piszemy także we wstępie do wspomnianej książki, prowadzili w ramach wolontariatu przodownicy turystyki kolarskiej skupieni w Klubie PTTK "M-2". Słownik się ukazał w 60-lecie NID i takąż rocznicę MSM.

Zainteresowani czytelnicy znajdą wydawnictwo pod adresem: https://we.tl/t-hYORFHQqyn

 

      Powiat myszkowski leży na zachodnim skraju Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w północno-wschodniej części woj. śląskiego. Bliskość wzniesień Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz fakt, że jego spora część leży w granicach parku krajobrazowego Orlich Gniazd spowodowały dość powszechne zaliczanie go do terenów jurajskich; potwierdzeniem tego jest przynależność wszystkich 5 gmin powiatu myszkowskiego do Związku Gmin Jurajskich.

 

      Myszków, położony w malowniczej dolinie Warty, posiada dogodne połączenia komunikacyjne kolejowe i drogowe. Tędy przebiega linia kolejowa łącząca Katowice z Warszawą; tutaj krzyżują się drogi lokalne prowadzące z Siewierza do Żarek i z Woźnik oraz Koziegłów na Kielecczyznę. Od autostrady A-1 biegnącej z Cieszyna do Gdańska przez skraj Woźnik stolica powiatu oddalona jest 22 km, a od lotniska "Katowice" w Pyrzowicach 33  km.

Nasze adresy:
  • pocztowy: Klub PTTK "M-2"; skrytka pocztowa 25; 42-300 Myszków
  • siedziba [czynna w czwartki w godzinach 18,00 - 19,00]: Myszków, osiedle Wierzchowina, ul. Sikorskiego 55 "B"
  • telefon komórkowy prezesa: 600 384 987
  • e-mail: kotarski [at] poczta.onet.eu 

 

 

Kliknij na mapie

 

Kliknij górną mapę, a zobaczysz więcej !

Z mapy wynika, że powinien tu być las - mówią widoczni na naszym zdjęciu Marcin Pikuła, Paweł Słabosz, Grzesiek Gil, Łukasz Widera, Marcin Ślęzak i Marcin Konopka. [foto: M. Kotarski]